TMCS1100A2QDR
UDEL Chips Tech Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
TMCS1100A2QDR
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Product Status : Active
Sensor Type : Hall Effect
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
Series : -
Sensitivity : 100mV/A
Linearity : ±0.05%
Mfr : Texas Instruments
Polarization : Bidirectional
Current - Supply (Max) : 6mA
Frequency : 80kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 5.5V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Sensing : -
Number of Channels : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
For Measuring : AC/DC
Base Product Number : TMCS1100
Accuracy : ±0.4%
Description : PRECISION ISOLATED CURRENT SENSO
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
Current Sensor 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)